از لیزر چه می دانیم؟


چرا لیزر؟ بر خلاف روش هاى قدیمى تر رفع موهاى زائد مانند اپیلاسیون و استفاده از تیغ و انواع موبرها، که ساقه مو را به طور موقت حذف مى کنند؛ لیزر موهای زائد، سلول هاى تولیدکننده مو در ریشه (فولیکول) را هدف قرار داده و از بین مى برد، به همین علت تاثیر لیزر موهای زائد، بلند مدت و دائمى است.

 

 

روش انجام لیزر موهای زائد

لیزر یک پرتوی نور متمرکز و تک رنگ است که از انرژی بسیار زیادی برخوردار است. وجود همین انرژی قابل کنترل باعث شده است تا مصارف زیادی برای لیزر در زمینه پزشکی به وجود بیاید. یکی از مفید ترین کاربردهای لیزر استفاده از آن برای از بین بردن موهای زائد است.

دستگاه لیزر موهای زائد ، برای هدف قرار دادن پوست طول موج نور را ساطع می کند ، انرژی ای که از این طول موج نور حاصل می شود به پوست و ملانین رنگدانه مو انتقال می یابد.

برای حذف موهای زائد بدون آسیب رسانی به پوست، نور لیزر سلولهای بنیادی پوست را که به فولیکول مو معروف هستند مورد هدف قرار دهد. فولیکول مو در قسمت برامدگی مو قرار دارد.

اگر بخواهیم موضوع مذکور را کمی ساده تر و شفاف تر بیان کنیم باید بگوییم: در زمان استفاده از لیزر مو ، رنگدانه های ملانین موجود در مو این انرژی را جذب کرده و آن را به ریشه مو منتقل می کند. این انتقال انرژی باعث تخریب ریشه مو شده و شما را از شر موهای زائد خلاص می کند.

از آنجا که سطح پوست نیز رنگدانه ملانین دارد، در لیزر موهای زائد آنچه که مهم است، دریافت نور لیزر توسط رنگدانه مو است و نباید رنگدانه پوست نور لیزر را جذب کند. لیزر مو زمانی بدون عارضه است که به پوست صدمه نزند و تنها به فولیکول مو آسیب رسانده و آنرا بسوزاند.

 

منبع : https://www.thegoldenroyal.com/

 

نگاهی میکروسکوپی به لیزرهای زیبایی/ استفاده از لیزر تا چه میزان بلامانع است؟

رضا فکر آزاد رئیس انجمن پزشکی لیزر ایران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بیان کرد: لیزرهای بکار رفته در پزشکی طول موجی بین 600 تا 10600 نانومتر دارند که سبب جهش در سلول نمی‌شوند.

وی با اشاره به اینکه گروهی از امواج الکترومغناطیس که طول موجشان کمتر از 300 نانومتر است، منجر به جهش سلولی می‌شوند، اظهار داشت: با توجه به تحقیقات انجام شده لیزرهای زیبایی مانند لیزرهای مورد استفاده در حذف موهای زائد برای زنان باردار خطری در پی ندارد.

رئیس انجمن پزشکی لیزر ایران توصیه کرد: با وجود بی‌خطر بودن لیزرهای زیبایی در زنان باردار، این گروه از خانم‌ها فقط در موارد درمانی و زیر نظر پزشک معالج اقدام به استفاده از لیزر کنند.

فکر آزاد با عنوان اینکه لیزر تابانده شده جهت از بین بردن موهای زائد، باعث جذب رنگدانه مو به نام ملانین می شود، یادآور شد: افزایش حرارت ملانین، با آسیب رساندن به فولیکول سلول های بنیادی مجاور تحت عنوان سلول های زایشگر مو مانع از رویش مجدد مو می شود. 

وی با بیان اینکه لک، چین و چروک های پوستی پدید آمده در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی، ایجاد می شوند؛ افزود: به طور معمول این مشکلات پوستی پس از زایمان به طور کامل رفع می شوند و انجام لیزرهای زیبایی ضرورتی ندارد.

رئیس انجمن پزشکی لیزر ایران با یادآوری اینکه استفاده از لیزر در عمل لیپو ساکشن در زنان باردار توصیه نمی شود، عنوان کرد: اشعه لیزر به کار رفته در اعمال زیبایی به علت  نفوذ پایینش آسیبی را برای جنین به همراه ندارد. همچنین بکارگیری لیزر خطری را متوجه خانم‌ها نمی‌کند.

@FaranTech_learn

ایمنی لیزر را جدی بگیریم

 

برای خواندن مقالهاینجا را  کلیک کنید

 

لیزردرمانی حوزه پوست طی ده سال اخیر

این مقاله خلاصه ای است از بکارگیری لیزر درمانی در حوزه پوست و زیبایی در ده سال گذشته. در این مدت ما شاهداصول اساسی تکامل و پیشرفت های جدید دستگاه های لیزرو نیز برنامه های کاربردی بالینی برای تیپهای پوستی مختلف، اثربخشی، عوارض احتمالی و خطرات احتمالی آنها بوده ایم که در این مقاله به آ ن اشاره میکند. در ادامه همچنین به موضوع شایستگی ها، محدودیت ها، عدم قطعیت ها و اختلافات در روش درمان، و تلاش برای ارائه یک روش  متعادل پرداخته میشود.

 

برای خواندن مقاله اینجا راکلیک کنید.

منبع: irmla.ir 

 

تاثیر تعداد جلسات درماني ليزر در رفع موهاي زائد

همانطور که میدانید برای هر درمانی متناسب با نوع پوست، دستگاه لیزر مورد استفاده و تشخیص دکتر تعداد جلسات درمانی لیزر متفاوت است. از این منظر که هم درمان موهای زاید باید موثر باشد و هم از لحاظ هزینه درمان لیزر باید بهینه باشد تصمیم گرفتیم به این موضوع بپردازیم.

در تحقیقی که توسط نوید بوذری و همکارانش انجام شده است تاثیر تعداد جلسات درماني ليزر در رفع موهاي زائد با استفاده از ليزر الكساندرايت 755 نانومتر مورد بررسی قرار گرفته است. در این تحقیق که توسط مرکز پژوهش و آموزش پوست و جذام، دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام گردیده است، بصورت گذشته درمان با نگر بر روي 23 بيمار (22 زن و يك مرد)‌ با 58 سطح آناتومیک انجام شد. این بیماران در مجموع تحت 313 جلسه درمان با ليزر الكساندرايت جهت رفع موهاي زايد قرار گرفته بودند. نوع پوست بيماران درجه سه و چهار فيتزپاتريك بود. سيستم مورد استفاده شامل ليزر الكساندرايت با پالس بلند (Aphrodire, Quanta system, Italy)‌ با طول موج 755 نانومتربود. بيماران براساس تعداد جلسات درماني ليزر در چهار گروه (گروه يك: كمتر يا مساوي 4 جلسه، ‌گروه دو: 5 جلسه، گروه سه: 6 جلسه و گروه چهار: بيش از 7 جلسه درماني ليزر) تقسيم شدند. شمارش موي بيماران با استفاده از عكسبرداري ديجيتالي از بيماران انجام شد. اثرات جانبي شامل از بيماران پرسيده شد. در صورتي كه كاهشي موي بيماران بيش از 50% و بدون عوارض جانبي بوده ، درمان موفقيت آميز تلقي شده است. 

یافته ها: نتایج بدست آمده در یک تحقیق تناسب مثبتي بين كاهش مو و تعداد جلسات درماني ليزر نشان داد. اثرات جانبي ذيل نيز مشاهده شد : هيپرپيگمانتاسيون (دو بيمار با نوع پوست 4)، هيپوپيگمانتاسيون (يك بيمار با نوع پوست 4)، تاول (يك بيمار با نوع پوست 3) و فوليكوليت (دو بيمار با نوع پوست 3 و 4). درمان در 8/48% مناطق (28 از 58) موفقيت آميز بود. ميزان موفقيت در گروه كمتر يا مساوي 4 جلسه، 5، 6 و برابر يا مساوي 7 جلسه به ترتيب برابر با 25%، 76%، 58% و 15% بود.

نتيجه‌گيري: بيماراني كه تحت تعداد بيشتري جلسه ليزر قرار گرفته بودند ميزان موفقيت بيشتري از خود نشان دادند كه البته اين مساله با افزايش بروزاثرات جانبي نيزممکن است همراه باشد . فوايد جلسات درماني بيشتر بايد با وقوع اثرات جانبي با هم براي هر بيمار در نظر گرفته شود.

برای خواندن مقاله اینجا راکلیک کنید.

 

 

برگشت به بالا
×
گفتگوی آنلاین در واتساپ
برای شروع گفتگو کلیک کنید.