لیزر

برای هر رنگ پوست و مو، چه دستگاه لیزری مناسب است؟

لیزر مناسب پوست تیره و لیزر مناسب پوست روشن از مناسب‌ترین روش‌ها برای رفع موهای زائد به شمار

می‌آیند که در کلینیک‌های بهداشتی پوست و مو و با فناوری مدرن به انجام می‌رسد. با توجه به شیوه عملکرد پرتوهای لیزر در این دستگاه‌ها که به پوست تابیده و توسط فولیکل‌های مو و رنگدانه‌ها جذب می‌شود، این مورد در پوست‌های روشن و تیره با یکدیگر متفاوت است.

لازم به یادآوری است در صورت انتخاب نامناسب دستگاه مربوطه، نه‌تنها موها به‌خوبی از بین نمی‌روند، بلکه احتمال آسیب رساندن به سلول‌های پوست و بروز مشکلات ثانویه نیز زیاد است.

بر این اساس توصیه می‌شود با مطالعه این مطلب نسبت به انتخاب دستگاه لیزر مناسب برای هر نوع پوست اقدام کنید و از نتایج بهتری در این کار بهره‌مند شوید.

با ما همراه باشید.

لیزر مناسب پوست روشن، تیره و گندمی کدام است؟

موهای زائد و شیوه‌های رفع آنها توسط لیزر این روزها به موضوع بحث در محافل آرایشی و کلینیک‌های پاکسازی پوست و مو تبدیل شده‌اند. با وجود تنوع بالای دستگاه‌های موجود برای این کار، انتخاب در وهله اول کار آسانی به‌نظر نمی‌رسد. اما بالا بردن اطلاعات در این زمینه می‌تواند کمک بزرگی به انتخاب نمونه مناسب لیزر مناسب پوست تیره، روشن یا گندمی باشد.

اصولا در بازار ۳ نوع دستگاه لیزر داریم که عملکرد هر یک بر اساس تایپ‌های پوستی از بسیار روشن تا بسیار تیره دسته‌بندی شده است. این تقسیم‌بندی را می‌توان به رنگ پوست نژادهای پوستی مردم امریکا و اروپایی، آسیایی و افریقایی نیز نسبت داد. البته هر دستگاه بر روی سایر انواع پوست هم موثر است، اما در تایپ پوستی خاص خود بهترین نتایج را به دنبال خواهد داشت.

لیزر الکساندرایت لیزر مناسب پوست روشن به‌شمار می‌آید. نژاد اروپایی و امریکایی با داشتن پوست کاملا روشن یعنی ۱ و ۲ از کاربرد این دستگاه بهترین نتیجه را می‌گیرند. 

دستگاه لیزر موی زائد دایود، دستگاه لیزر مناسب برای پوست گندمی است که بیشترین نتیجه را برای پوست‌های سبزه تیره و کمی روشن دارد. این گروه در تایپ‌های پوستی بین ۲ تا ۵ قرار دارند و از گندمی تا سبزه را شامل می‌شوند. این دستگاه برای پوست‌های بسیار روشن چندان موثر نیست و به تایپ‌ پوستی ۱ توصیه نمی‌شود.

دستگاه لیزر ان دی یاگ لیزر مناسب پوست تیره است که برای تایپ پوستی ۴ تا ۶ مناسب بوده و بهترین عملکرد را دارد. این نوع لیزر با نفوذ کافی به سلول‌های رنگدانه و فولکول‌ها رسیده و در کمترین زمان به بهترین عملکرد به رفع دائمی آنها اقدام می‌کند.

بنابر این نتیجه می گیریم که انتخاب دستگاه لیزر مناسب پوست تیره یا لیزر مناسب پوست روشن ، باید بر اساس تشخیص نوع پوست افراد و گروه یا تایپی که در آن قرار می گیرند انجام شود. اما این تشخیص بر چه اساسی صورت می‌گیرد و راه انتخاب درست آن کدام است؟

در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا روش این کار را نیز با شما در میان بگذاریم.

مقیاس Fitzpatrick چیست و چه کاربردی در انتخاب تایپ پوستی افراد دارد؟

معیارهای متنوعی برای انتخاب دستگاه لیزر مناسب پوست تیره و پوست روشن بنابر نژاد آنها برای انتخاب دستگاه مناسب جهت رفع موهای زائد در نظر گرفته می‌شود.

استفاده از مقیاس Fitzpatrick یکی از روش‌های علمی و معتبر به‌شمار می‌آید.

بر این اساس مشخصات تایپ پوستی افراد تنها بر اساس رنگ پوست مشخص نمی‌شود و به مواردی نظیر رنگ چشم‌ها، موها و سرعت و شدت برنزه شدن افراد نیز مربوط است.

بر این اساس و با مشاوره قبل از رفع موهای زائد می‌توانید به شناخت بهترین دستگاه که با رنگ پوست و مشخصات تایپ پوستی شما هماهنگی داشته باشد برسید و ازمزایای کامل آن بهره‌مند شوید. بسیاری از ایرانیان در تایپ‌های پوستی بین ۲ تا ۴ قرار دارند و دستگاه لیزر مناسب برای پوست گندمی برای آنها مفید و کاربردی است.

اما به‌دلیل مهاجرت و ترکیب نژادها و نیز مواردی مانند برنزه کردن پوست و موارد مشابه این قواعد تغییر می‌کند.

به‌طور خلاصه هر یک از ۶ تایپ پوستی این مشخصات را دارند:

  • تایپ یک: پوست کاملا سفید، موهای بلوند و چشمان روشن (طیف سبز یا آبی) که در برابر آفتاب برنزه نشده و فقط می سوزند.
  • تایپ دو: پوست سفید و موهای قرمز، قهوه‌ای یا بلوند با چشمان سبز، میشی یا آبی که کمتر برنزه شده و اغلب می‌سوزند.
  • تایپ سه: پوست قهوه‌ای روشن و موهای قهوه‌ای تیره یا بلوطی با رنگ چشم قهوه‌ای و به‌ندرت سبز یا آبی که به‌راحتی برنزه شده و کمتر می‌سوزد.
  • تایپ چهار: رنگ پوست و مو قهوه‌ای و نسبتا تیره و رنگ چشم قهوه‌ای که با راحتی برنزه شده و به‌ندرت می‌سوزد.
  • تایپ پنج: با رنگ پوست، مو و چشمان قهوه‌ای تیره که سریعا برنزه شده و کمتر مورد سوختگی در آنها دیده می‌شود.
  • تایپ شش: این گروه پوست و موی سیاه و چشمان قهوه‌ای دارند و به راحتی تا آخرین درجه برنزه و سیاه می‌شوند، اما هرگز پوست آنها نمی‌سوزد.

سخن پایانی…

رفع موهای زائد توسط لیزر مناسب پوست روشن و تیره یا دستگاه لیزر مناسب برای پوست گندمی از مواردی است که این روزها با اقبال عمومی روبروست. بدیهی است شناخت تایپ پوستی و نوع آن در این انتخاب بسیار موثر بوده و نتایج بهتری را برای کاربران رقم می‌زند.

در نمونه‌های قدیمی با مشکل درد و طولانی شدن عملیات لیزر موها روبرو بودیم که خوشبختانه در نسل جدید این دستگاه‌ها هر دو این مشکلات رفع شده است.

پیشنهاد می‌شود ضمن مشاوره پوستی با مشخص کردن نوع پوست و شرایط تیره، روشن یا گندمی بودن آن نسبت به انتخاب بهترین دستگاه برای پوست خود اقدام کنید و با رفع دائمی موهای زائد از سلامت و شادابی پوست خود نیز محافظت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.